Alkol mü var içerisinde?

Kozmetik ürünlerde algı olarak içindekiler listesinde alkol(alcohol) yazısı görmek hepimizi bir telaşlandırıyor. Biliyoruz ki alkol zararlı ve tahriş edici olabilen aynı zamanda alerjik bünyelerde hızlıca kızarmalara neden olabilen bir hammadde. Fakat işin özündeki asıl bilinmeyen, alkol aslında karbon atomuna(C) doğrudan bir hidroksit(-OH) grubunun bağlı olduğu tüm organik bileşenlerin adıdır. Yani alkol adı altında binlerce bileşen bulunuyor, ve adlarının sonu çoğunlukla -ol ile bitiyor. Bunların kimisinin cildimize faydası varken, kimisi biraz önce yukarıda saydığımız kötü reaksiyonların vücudumuzda ortaya çıkmasına yol açıyor. 

Cilt bakımı ürünlerinde eğer ‘alcohol-free’ yani ürünün ‘alkolsüz‘ olduğu bilgisi veriliyorsa bu durum üründe etanol/etil alkol ve alkol denat gibi zararlı alkoller içermediği anlamına gelir. Bu tür alkoller uzun vadede ciltte kuruluk, tahriş ve irritasyon yaratır, cilt yapımızı bozar, ciltte lekelenmelere sebep olabilir. Cildi dış etkenlere karşı savunmasız bırakır. Bu sebeple bu alkol türlerinden mutlaka ama mutlaka uzak durmamız gerekiyor.

Bold&Goodly organik cilt bakımı ürünlerinde karşılaşacağınız alkol türlerinden bahsedelim. Bunlardan ilk ikisi Cetearyl Alcohol ve Stearyl Alcohol olarak geçer, bu alkol türleri krem bazını oluşturmak için kullandığımız bir hammaddedir, nemlendirici ve kıvam artırıcı olarak kullanılır, ikisi de bitkiseldir, cilde yumuşaklık verir. Son olarak bazı ürünlerimizde kullandığımız alkol türü ise Benzyl Alcohol. Bu alkol türü ise yine krem bazını oluşturmak, ürünün emilimini artırmak için kullanılır, çözücü ve koruyucu özellikleri vardır.

Dolayısıyla Bold&Goodly ürünleri içerisinde zararlı alkol olarak nitelendirdiğimiz herhangi bir ürün ile karşılaşamazsınız, kozmetik ürünlerinin içindekiler kısmına bakarken mutlaka ‘alcohol’ kelimesinin önünde ne yazdığına dikkat edin, ve bu içerikleri etil alkole karşılık gelen klasik alkol terimi ile karşılaştırmayın.

Bilinçli alışverişler diliyoruz.

Sevgiler,You may also like

Hepsini Gör
Example blog post
Example blog post
Example blog post